Yapı Kullanma İzin Belgesi

Yapı Kullanma İzin Belgesi

Yapı Kullanma İzin Belgesi (İskân); bir yapının ruhsat ve eklerine uygun olarak inşaa edilip tamamlandığını belirten; tapu kaydını, bağımsız bölümlerin cinslerini, numaralarını, metrekarelerini, sınıflarını ve mal sahiplerini gösteren belgedir. Özetle; Yapı Kullanma İzin Belgesi (İskân) bir yapının proje ve eklerine uygun olarak yapıldığının belgeye bağlanmasıdır.

Yapı kullanma (iskân) belgesinin yasal dayanağını; İmar Kanunu’nun 29, 30 ve 31. maddeleri ile Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nin 12 ve 64. maddeleri oluşturur.

Yapı tamamen bittiği takdirde tamamının, kısmen kullanılması mümkün kısımları tamamlandığı takdirde bu kısımlarının kullanılabilmesi için, inşaat ruhsatını veren ilgili belediye ve valilikten izin alınması yasal zorunluluktur.

Bu zorunluluktan kaynaklı uygulamada en sık karşılaşılan; Yapı Ruhsatı alırken başvuru dilekçelerine eklenmesi gereken belgeler, müteahhidin vergi, SGK borcu varken yapı kullanma belgesi alıp alamayacağı, İmar Planı Değişikliklerinin yapı kullanma iznini etkileyip etkilemeyeceği, yapı kullanma izni belgesi olmadan elektrik, su, doğalgaz aboneliği alınıp alınamayacağı, yapı kullanma izninin ne kadar sürede alınacağı, yapı kullanma izni alınmış bir yapının depremde yıkılması halinde tazminat davasının zamanı gibi sorunlar ve bu sorunların çözümleri pratik bir şekilde 84 soruda cevaplanmıştır.

Konu Başlıkları
  • Yapı Ruhsatı ve Yapı Kullanma İzin Belgesine (İskân) İlişkin Temel Kavramlar
  • Yapı Ruhsatı
  • Yapı Kullanma İzin Belgesi (İskân)
  • İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı Verilmesinde Yapı Kullanma İzin Belgesinin (İskân) Rolü
  • Yapı Kullanma İzin Belgesi (İskân) İle İlgili Açılabilecek Davalar ve Sonuçları
YazarAli Rıza İlgezdi, Gökhan Batak
Barkod9789750273414
Yayın TarihiKasım 2021
Baskı Sayısı2
Sayfa Sayısı248
YayıneviSeçkin Yayıncılık
Kapak TürüKarton Kapaklı
DiliTürkçe